Ako kyslá kapusta ovplyvňuje organizmus: 9 preukázaných zdravotných prínosov

Je známe, že kvasené potraviny majú množstvo nesporných výhod.

Kyslá kapusta má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vitamínov a minerálov / foto depositphotos.com

V procese kvasenia prebieha chemický rozklad kyslej kapusty, ktorý prispieva k jej výživovej hodnote. Keďže kyslá kapusta je bohatým zdrojom probiotík, vitamínov a minerálov, napomáha tráveniu a posilňuje imunitný systém.

Publikácia Veľmi dobré zdravie zisťovala, ako kyslá kapusta pôsobí na organizmus.

Výživová hodnota

Kyslá kapusta má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vitamínov a minerálov, ktoré podporujú celkové zdravie.

Jedna porcia kyslej kapusty obsahuje:

  • kalórií – 27;
  • tuky – 0,2 gramu;
  • sacharidy – 6,08 g;
  • vláknina – 4,12 g;
  • bielkoviny – 1,29 g;
  • vápnik – 42,6 miligramov;
  • horčík – 18,5 mg;
  • sodík – 939 mg;
  • železo – 2,09 mg;
  • vitamín C – 20,9 mg;
  • vitamín K – 18,5 mikrogramov.

Kyslá kapusta obsahuje aj zlúčeninu sulforafán, ktorá má antioxidačné, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti.

Zlepšuje trávenie

Kyslá kapusta bohatá na probiotiká pomáha diverzifikovať prostredie prospešných baktérií, ktoré zasa môžu pomôcť pri trávení. Kyslá kapusta obsahuje aj tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu a uľahčujú vstrebávanie niektorých živín. Zvyšuje tiež množstvo živín, ktoré získate z iných potravín.

Hoci procesy fermentácie a balenia môžu znížiť výživovú hodnotu probiotických potravín, jedna štúdia zistila, že kyslá kapusta si stále môže zachovať prospešné baktérie.

Chráni pred zápalmi

Antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom tým, že znižujú zápal, ktorý môže potenciálne viesť k chorobám, ako je rakovina. Zlúčenina indol-3-karbinol, ktorá sa nachádza v kyslej kapuste, je kľúčovým hráčom, o ktorom sa vedci domnievajú, že má protizápalové vlastnosti a môže bojovať proti rakovine.

Reguluje imunitný systém

Probiotiká v kyslej kapuste zlepšujú črevnú a tráviacu flóru a chránia pred cudzími mikróbmi, ktoré môžu vyvolať reakciu imunitného systému. Niektoré štúdie ukazujú, že potraviny bohaté na probiotiká, ako napríklad kyslá kapusta, môžu znížiť pravdepodobnosť prechladnutia alebo infekcie močových ciest (IMC). Štúdie tiež ukazujú, že kyslá kapusta môže mať vyšší obsah vitamínu C ako iná podobná zelenina.

Znižuje stres a podporuje zdravie mozgu

Vedci skúmajú interakciu medzi črevom a mozgom a dochádzajú k záveru, že ich prepojenia a signály bližšie ovplyvňujú rôzne telesné funkcie.

Obsah probiotík v kyslej kapuste podporuje zdravé prostredie črevných baktérií, čo má pravdepodobne pozitívny vplyv na rovnováhu stresových hormónov, zníženie stresu a ďalšie aspekty zdravia mozgu. Štúdie tiež ukazujú, že fermentované potraviny môžu pomôcť zlepšiť náladu, pamäť a príznaky duševných ochorení, ako sú depresia a úzkosť.

Posilňuje kosti

Vitamín K podporuje mineralizáciu kostí tým, že usmerňuje vápnik do kostí namiesto jeho ukladania v tepnách. Vitamín B podporuje zdravie metabolizmu tým, že pomáha telu metabolizovať kľúčové živiny, čím podporuje silné kosti a znižuje riziko osteoporózy. Vláknina, horčík a vápnik v kyslej kapuste pomáhajú zlepšovať hustotu kostí a chránia pred zlomeninami.

Môže pomôcť pri chudnutí

Táto fermentovaná potravina má vysoký obsah vlákniny, ktorá vám môže pomôcť cítiť sa dlhšie sýty a s menším množstvom kalórií. Okrem toho probiotiká v kyslej kapuste môžu ovplyvniť spôsob, akým vaše telo interpretuje signály hladu, trávi kalórie a ukladá prebytočný tuk.

Znižuje riziko vzniku rakoviny

Bolo preukázané, že antioxidanty v kapuste znižujú riziko vzniku a šírenia rakovinových buniek, najmä rakoviny orgánov, ako napr:

  • pečeň;
  • hrubé črevo;
  • pankreas;
  • gastrointestinálny trakt;
  • Prostata.

Proces fermentácie kyslej kapusty môže produkovať zlúčeniny, ktoré obmedzujú rast predrakovinových buniek. Jedna štúdia zistila, že konzumácia väčšieho množstva kyslej kapusty výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka u určitých skupín obyvateľstva.

Môže podporovať zdravie srdca

Štúdie ukazujú, že probiotiká a vláknina môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a mierne znížiť krvný tlak u ľudí s hypertenziou. Okrem toho by kyslá kapusta ako zdroj vitamínu K mohla potenciálne zohrávať úlohu pri znižovaní rizika srdcových ochorení tým, že blokuje hromadenie vápnika v tepnách.

Kto by nemal jesť kyslú kapustu

Kyslá kapusta je vo všeobecnosti bezpečná pre väčšinu ľudí. Ľudia s tráviacimi problémami, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, však môžu zistiť, že kyslá kapusta ich príznaky zhoršuje. Kvasené potraviny môžu pri prechode tráviacim systémom spôsobovať nadúvanie brucha, plynatosť a bolesti žalúdka, hoci kyslá kapusta vo všeobecnosti podporuje zdravie čriev.

Nemusí byť ideálna pre osoby citlivé na histamín. Najmä u ľudí s diagnostikovanou histamínovou intoleranciou alebo chronickou migrénou sa môžu pri konzumácii fermentovaných potravín vyskytnúť nežiaduce vedľajšie účinky.

Ak trpíte chronickými zdravotnými ťažkosťami, máte oslabený imunitný systém alebo užívate niektoré antidepresíva, napríklad inhibítory monoaminooxidázy, pred zaradením fermentovaných potravín do svojho jedálnička sa poraďte so svojím lekárom.

Môže sa kyslá kapusta jesť každý deň?

Potraviny bohaté na probiotiká sú pravdepodobne bezpečné a prospešné na každodennú konzumáciu, ak ich chce väčšina zdravých dospelých ľudí. Jedna štúdia zistila, že konzumácia šiestich porcií fermentovaných potravín denne počas 10 týždňov zlepšila zdravie čriev a znížila zápal.

V inej štúdii sa zistilo, že na preukázanie zdravotných účinkov stačí denne jesť kyslú kapustu. Odborníci však upozorňujú, že tolerancia fermentovaných potravín sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca a možných vedľajších účinkov na trávenie.

Predtým sme písali, čím je kyslá kapusta užitočná.

Mohli by vás tiež zaujímať novinky:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Články Slovolam.sk