Aj v takej veci, ako je pranie vecí v práčke, existujú zvláštnosti, bez ktorých poznania môžete všetko zničiť.
Moderné práčky ponúkajú mnoho rôznych pracích programov / foto depositphotos.com
V modernom svete je ťažké predstaviť si život bez práčky: stala sa skvelým pomocníkom, ktorý umožňuje šetriť čas. Tento domáci spotrebič obsahuje niekoľko programov a vy si len vyberiete, v ktorom režime chcete prať každodenné oblečenie, pridáte prací prostriedok a môžete sa pustiť do práce.
Zdalo by sa, že čo môže byť jednoduchšie. Ale aj v tomto prípade existujú zvláštnosti, ktoré by ste mali poznať, aby ste dosiahli požadovaný výsledok – čisté veci, ktoré si zachovajú svoj vzhľad.
Prečo je lepšie neumývať za pochodu – chyba vás vyjde draho
Rýchle pranie je jeden z režimov práčky, ktorý sa hodí, keď potrebujete mať oblečenie čisté v čo najkratšom čase. V závislosti od modelu práčky trvá pranie vecí v tomto programe od 15 do 40 minút. Nie vždy je však vhodný.
Jednou z hlavných nevýhod je kvalita prania. V režime rýchleho prania trvá samotný proces približne tretinu celkového času – silné znečistenie sa jednoducho nestihne vyprať. Okrem toho sa teplota vody neohreje nad 40 stupňov. Mimochodom, predtým sme vám povedali, prečo nemôžete prať v práčke pri 40 stupňoch. Túto možnosť teda využite, ak potrebujete veci len osviežiť.
A súhlasím, míňať vodu, elektrinu a do istej miery aj čas, ale nedosiahnuť požadovaný výsledok – toľko zábavy a rozhodne žiadna úspora. Naozaj špinavé veci je lepšie prať pri 60 stupňoch alebo vyšších, ak to daný typ tkaniny umožňuje (dozviete sa to na visačke pripevnenej na oblečení). Z hľadiska „úžitkových“ nákladov nestratíte takmer nič, ale z výsledku budete mať len úžitok.
Režim rýchleho prania nie je vhodný pre všetky typy tkanín / foto depositphotos.com
Druhou nevýhodou je, že možnosť „rýchleho“ prania nie je vhodná pre všetky typy tkanín, pretože umožňuje intenzívne pranie vrátane odstreďovania pri maximálnych alebo takmer maximálnych otáčkach.
Tento režim nepoužívajte na pranie tenkých a jemných tkanín, vlny a logicky vecí, ktoré si vyžadujú ručné pranie. Práčka má špeciálne režimy pre prvé typy a pre druhé typy máte ruky.
Pranie v práčke:
Taktiež odmietnite pranie uterákov, posteľnej bielizne, županov atď. v „rýchlom“ režime – určite ich nevyperiete za niekoľko minút pri nízkej teplote vody. A nezabudnite na „priateľov našich menších ja“ – baktérie a roztoče prach prežijú. A mnohé z nich zostanú v samotnej práčke, čo spôsobí nepríjemný zatuchnutý zápach.
Ba čo viac, môže dokonca poškodiť samotnú práčku a spôsobiť jej poruchu. Práčka je inteligentnejšia, ako vyzerá – rovnomerne rozdeľuje bielizeň po bubne. Pri rýchlom režime to však nestíha a vysoko savé oblečenie, ako sú uteráky a vlnené veci, sa zmení na ťažké kusy látky, ktoré svojou váhou narážajú do stien.
Výber pracieho programu podľa typu tkaniny / foto depositphotos.com
Aké predmety možno prať v programe rýchleho prania
Tento režim možno použiť na pranie predmetov na každodenné použitie alebo ak ich treba len osviežiť. Napríklad:
- Tričká;
- Ponožky;
- bavlnená spodná bielizeň;
- veci do telocvične.
V niektorých prípadoch sa na dosiahnutie dobrého výsledku odporúča predbežné namočenie a pretretie mydlom, najmä pri ťažko odstrániteľných škvrnách.
Ako prať farebné oblečenie – nezabudnite na toto
Nie je až tak dôležité, na aký režim periete farebné oblečenie – rýchly alebo iný. Hlavným pravidlom je oddeliť ich od bielych vecí a je dobré ich ešte viac oddeliť podľa farieb. Pri výbere programu zohľadnite typ tkaniny a teplotu. Napríklad v prípade bavlny je optimálna teplota pre farebné predmety 30 – 40 stupňov a pranie v horúcej vode môže viesť k vyblednutiu oblečenia, najmä toho z bavlny alebo ľanu.
Optimálna teplota pre farebné veci je 30-40 stupňov / foto depositphotos.com
Záleží tiež na type tkaniny a na tom, v akom režime sa má prikrývka prať. Rôzne modely práčok obsahujú mnoho režimov vrátane režimu „dole“. Ak teda periete páperovú prikrývku – vyberte si tento režim. Pre vlnu existuje vlastný režim alebo použite režim „jemný“. Prikrývku sa odporúča prať pri teplote 30-40 stupňov, bez odstreďovania (alebo pri nízkych otáčkach) a namiesto pracieho prášku je lepšie použiť tekuté analógy.