Je dôležité vedieť, prečo by ste nemali používať predlžovací kábel na zapojenie určitých spotrebičov.
Tipy, ktoré spotrebiče by sa nemali pripájať cez predlžovaciu šnúru / foto depositphotos.com
Každý z nás používa v každodennom živote rôzne spotrebiče a zariadenia. A v niektorých sieťach musíme kvôli pohodliu používať predlžovacie káble. Nie všetky siete to však pri zapínaní spotrebičov umožňujú. V akom prípade je zakázané používať predlžovaciu šnúru – vám povieme v materiáli.
Aké spotrebiče by sa nemali pripájať cez predlžovací kábel – neurobte chybu
V prvom rade je dôležité pochopiť, že všetky predlžovacie káble majú svoje prevádzkové obmedzenia. Môžu byť preťažené, čo môže viesť k prehriatiu, skratu alebo dokonca požiaru. Toto riziko sa zvyšuje najmä pri lacných modeloch. Odpovedzme si teda na otázku, či môžete zapnúť chladničku prostredníctvom predlžovacej šnúry, a uveďme aj zoznam ďalších spotrebičov, ktoré je zakázané používať týmto spôsobom. Možno ich rozdeliť do kategórií:
- V prvom rade ide o výkonné domáce spotrebiče, ktoré sa vyznačujú vysokou spotrebou elektrickej energie. Často kladenou otázkou je, či je možné pripojiť spotrebiče tzv. chladničky cez predlžovací kábel je prísne zakázané, pretože pracuje nepretržite a môže sa kedykoľvek prehriať. Ďalším bodom je, či môžete pripojiť Mikrovlnné rúry prostredníctvom predlžovacieho kábla, tiež nie – z dôvodu možného preťaženia nosiča. Pokračujme: je možné práčka Práčka nemôže byť pripojená cez predlžovací kábel – opäť preto, že pri zapnutom režime ohrevu vody spotrebuje obrovské množstvo energie, rovnako ako práčka. Umývačka riadu. To môže spôsobiť prehriatie a poruchu zariadenia. Je relevantnou otázkou, či je možné pripojiť tzv. ohrievač cez predlžovací kábel, má tiež negatívnu odozvu. Je známe, že „žerú“ veľa elektrickej energie, čo môže spôsobiť prehriatie a požiar. To isté možno povedať aj o elektrické sporáky. Kávovary, rýchlovarné kanvice a hriankovače by tiež nemali byť pripojené cez predlžovací kábel.
- Do ďalšej kategórie patria spotrebiče, ktoré majú vysoký nábehový prúd a pri zapnutí spotrebujú veľké množstvo elektrickej energie. Patria sem napr. klimatizačné zariadenia, kompresory a zváračky.čo môže spôsobiť preťaženie predlžovacieho kábla.
- Neodporúča sa tiež pripájať zariadenia, ktoré sú citlivé na stabilitu napájania, ako napr. počítačové, televízne a zvukové zariadenia. V dôsledku kolísania napätia počas používania nemusia správne fungovať alebo môžu dokonca zlyhať. Preto musia byť pripojené priamo do elektrickej zásuvky.
Ďalšou často kladenou otázkou je, či je možné nabíjať tzv. telefón prostredníctvom predlžovacieho kábla. Na tento účel je lepšie používať prepäťové ochrany, ktoré eliminujú faktor kolísania napätia, ktorý môže poškodiť batériu alebo dokonca mikročipy v telefóne.
Ak ide o zariadenie, ktoré je v rozpore so zákonom o elektronických komunikáciách, je nevyhnutné, aby ste sa s ním oboznámili:
Ďalším dôležitým dôvodom, prečo by ste nemali používať predlžovací kábel, je, že jeho prevádzka je veľmi nebezpečná, ak je poškodený kábel, zástrčka alebo kryt; nebezpečné sú aj uvoľnené kontaktné svorky. Okrem toho je potrebné dbať na to, aby ste na zásuvke nevykonávali žiadne zmeny, ak ide o sieťovú zásuvku, je zakázané pripájať jednu predlžovaciu šnúru k inej predlžovacej šnúre.Môže to spôsobiť okamžité preťaženie a požiar.
O tom, čo robí dobrú nabíjaciu stanicu dobrou, sme už písali, okrem EcoFlow a Bluetti.