Keď zhasne svetlo, mnohí Ukrajinci používajú rôzne generátory.
Čo môže a čo nemôže byť pripojené ku generátoru – zoznam / koláž , foto depositphotos.com
Hodinové výpadky elektrickej energie pripravujú ukrajinských občanov o plnohodnotný život – navyše, kvôli neustálemu kolísaniu napätia sa často kazia domáce spotrebiče. Zistil, čo by sa nemalo robiť s generátorom a aké spotrebiče je lepšie cez neho nezapínať.
Čo by nemalo byť pripojené ku generátoru – zoznam zariadení
Pre mnohých ľudí patria medzi najdôležitejšie spotrebiče chladnička, práčka, televízor a počítač. Ide o spotrebiče, ktoré chcete používať aj v prípade výpadku prúdu. Je však skutočne možné pripojiť televízor ku generátoru?
Odborníci tvrdia, že Televízory и počítače patria medzi typy zariadení s citlivou elektronikou, ktoré nemusia prežiť prepätie. Keďže generátory najčastejšie využívajú striedavý prúd (veľmi nestabilný v porovnaní s prúdom tečúcim vodičmi v domácej zásuvke), bez stabilizátora hrozí poškodenie zariadenia.
Bohužiaľ, odpoveď na otázku, či sa môžete zapojiť do elektrickej siete chladnička ku generátoru, to isté – tento typ zariadenia je tiež citlivý a vyžaduje stály prísun stabilného prúdu.
Taktiež sa neodporúča používať generátor na napájanie priemyselných ohrievačov a elektrických sporákov – t. j. zariadenia, ktoré potrebujú vysoký výkon. Väčšina generátorov má totiž obmedzený výkon a ak ich príliš zaťažíte, skôr či neskôr váš pomocník jednoducho vyhorí. To isté platí pre zariadenia s elektromotormi (Reťazové píly, elektrické píly a elektrické vŕtačky) – ich pripojenie veľmi často spôsobuje prepätie. Ak sú takéto „výbuchy“ príliš silné a príliš časté, generátor tiež zlyhá.
Samostatným typom zariadenia je napr. spotrebiče, ktoré nemajú zabudovanú ochranu proti preťaženiu a ktoré sú príliš citlivé.. V prvom prípade (ak je ochrana prítomná) sa zariadenie jednoducho vypne, ak „zistí“, že dostáva viac energie, ako potrebuje na bežnú prevádzku. V prípade absencie takejto funkcie zariadenie dostáva prúd, prehrieva sa a pracuje v zosilnenom režime, ale nie dlho – skôr či neskôr sa pokazí.
S citlivosťou je všetko zložitejšie – existujú zariadenia s teplotnými snímačmi, rôznymi časovačmi a podobne – nakonfigurované len na prácu zo siete 220 V. Ak takéto spotrebiče pripojíte k „agresívnemu“ generátoru, nebudú fungovať správne alebo úplne vyhoria.
Čo možno pripojiť k benzínovému generátoru
Ak si plánujete zaobstarať takéto zariadenie len preto, aby ste si zabezpečili výhody civilizácie, myslite na napájanie. Pre byt spravidla stačí generátor s výkonom 1 alebo 3 kW.
To, čo sa dá pripojiť na 1 kW generátor, je chladnička a osvetlenie a pravdepodobne aj televízor. Takýto malý spotrebič toho viac neznesie.
Ak vám to nestačí, zaobstarajte si 3 kW generátor – je to najlepšia voľba do mestského bytu, súkromného domu alebo na letnú chatu. Dá sa k nemu pripojiť:
- Chladnička (do 250 W).
- Počítač a notebook (do 600 W).
- Televízor (do 200 W).
- Mikrovlnná rúra (do 1000 W).
Nezabudnite, že k 3 kW generátoru môžu byť súčasne pripojené 3 domáce spotrebiče s nízkou a strednou spotrebou elektrickej energie. Ak potrebujete spustiť napríklad chladničku, počítač a niekedy aj nabíjačku telefónu, postačí vám 3 kW generátor.
Prečo nemôžete ku generátoru pripojiť stabilizátor
Stabilizátor napätia je potrebný na zabezpečenie rovnomerného napájania všetkých spotrebičov. Čo by ste nemali robiť s benzínovým alebo dieselovým generátorom, je používať za ním stabilizátor napätia. Ak to urobíte, generátor sa vypne alebo jeho AVR vyhorí, v lepšom prípade – zlyhá ochranné zariadenie. Ak teda potrebujete použiť stabilizátor, dodržujte postupnosť úkonov.
Treba poznamenať, že takéto „tance s tamburínou“ sú najčastejšie potrebné pre dieselové a benzínové generátory – invertorové generátory sú v tomto zmysle oveľa modernejšie a nevyžadujú ďalšie možnosti, ale stoja 2-3 krát viac a na ukrajinskom trhu ich bolo málo.