„Povolená“ dávka: aké je bezpečné množstvo piva za deň a kedy po ňom môžete šoférovať.

Zistite, koľko miligramov sa nachádza vo fľaši piva, ako dlho trvá, kým sa alkohol z tela vylúči, a kedy môžete po jeho vypití šoférovať.

Koľko piva denne sa považuje za „bezpečné“ / depositphotos.com

Pivo mnohí považujú za neškodný nápoj s nízkym obsahom alkoholu. Jeho „neškodnosť“ je však veľmi podmienená: závisí nielen od sily nápoja, ale aj od individuálnych vlastností ľudského organizmu – tráviaceho systému, váhových ukazovateľov. A, samozrejme, od vypitého množstva. Či existuje „bezpečná“ norma piva na deň, ako dlho vydrží 1 liter piva a ako dlho po jeho vypití môžete šoférovať – to vám povieme nižšie.

Koľko piva môže človek vypiť za deň

Podľa odborníkov je „bezpečné“ množstvo piva za deň veľmi podmienený pojem, pretože v zásade neexistuje absolútne bezpečné množstvo alkoholu. Akékoľvek údaje sa preto môžu používať len ako orientačné.

Podľa lekárov, pokiaľ ide o pivo, existuje podmienečne prijateľná dávka pre konzumáciu v danom čase:

  • nie viac ako 250 ml piva pre ženy;
  • nie viac ako 500 ml – pre mužov.

A samozrejme, pivo nemôžete piť každý deň – konzumáciu alkoholu by ste mali vylúčiť aspoň 3-4 dni v týždni.

Koľko piva môžete vypiť a šoférovať na Ukrajine

Na Ukrajine je zakázané šoférovať pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.. Bezohľadní vodiči sú za porušenie tohto pravidla prísne potrestaní. Nejde však ani tak o trest, ale o to, že opitý vodič ohrozuje svoj život a najmä životy ostatných účastníkov cestnej premávky.

Preto by ste mali mať vždy na pamäti, že by ste nemali sadnúť za volant po požití alkoholu akejkoľvek sily.

Ak ste požili alkohol, je dôležité pochopiť, ako dlho trvá, kým si sadnete za volant.

Hladina alkoholu v krvi sa posudzuje pomocou ppm, ktoré meria množstvo molekúl alkoholu (v miligramoch) na liter krvi.

Podľa ukrajinskej legislatívy je prípustná hladina alkoholu v krvi vodiča 0,2 promile, teda 0,2 mg/l.

To neznamená, že ak je v krvi povolené množstvo alkoholu, je v poriadku ho pred jazdou vypiť. Hladina 0,2 promile bola prijatá s cieľom kompenzovať chybu prístrojov pri meraní alkoholu v krvi vodiča, ak vypil napríklad kvas alebo kefír (ktoré tiež môžu zvýšiť hladinu alkoholu v krvi).

V odpovedi na otázku „Ako dlho trvá vyvetrať liter piva z tela?“ alebo „Koľko stoja 2 litre piva?„Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Hmotnosť, pohlavie, stav pečene, metabolizmus, stres a množstvo prijatej potravy – to všetko ovplyvňuje, ako rýchlo alebo pomaly dokáže vaše telo spracovať alkohol.

Okrem toho muži a ženy vylučujú alkohol odlišne:

  • 0,1 za hodinu u mužov;
  • pre ženy – 0,085 ppm za hodinu.

Môžeme približne vypočítať: ak muž vypije 1 liter piva, ako dlho môže šoférovať?

Na začiatok zistíme, koľko mililitrov je vo fľaši piva. V priemere 0,5 litra stredne silného piva (4-5 %) obsahuje približne 0,5 promile, liter toho istého piva obsahuje 1 promile, 2 litre obsahujú 2 promile atď.

Čím silnejší nápoj – tým vyšší bude údaj a hladinu ppm v krvi ovplyvňuje aj nealkoholické pivo.

V priemere 0,5 litra stredne silného piva sa z tela muža s hmotnosťou 60 kg úplne vylúči približne za 3 hodiny, z tela ženy s hmotnosťou 60 kg za 3,5 hodiny. Ak hovoríme o 1 litri stredne silného piva, z tela muža vážiaceho 60 kg sa úplne vylúči približne za 6 hodín a z tela ženy vážiacej 60 kg približne za 7 hodín.

Čím je hmotnosť človeka vyššia, tým rýchlejšie sa alkohol z tela vylúči. Opäť však treba brať do úvahy vypité množstvo, silu nápoja, zdravotný stav človeka a to, ako jeho telo reaguje na alkohol. Koniec koncov, aj dva dúšky penivého alkoholu môžu stačiť na to, aby niekto začal strácať kontrolu.

Preto . mali by ste sa vyhnúť vedeniu vozidla, aj keď ste užili minimálnu dávku..

Smäd, sucho v ústach, bolesť hlavy, letargia, tras rúk a tela, podráždenosť sú príznaky, že by človek nemal šoférovať.

Predtým sme vám povedali, prečo by ste nemali piť kávu, keď máte kocovinu – tri dôvody.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Články Slovolam.sk