Deti sú veľmi pozorné na všetky slová svojich rodičov: či už ide o pochvalu alebo nespokojnosť. Je dôležité vyberať správne slová a vedieť, aké slová by sa deťom nemali hovoriť, aby im neublížili.
Čo by ste mali svojim deťom hovoriť každý deň / foto depositphotos.com
Každý rodič sníva o tom, aby jeho dieťa vyrastalo zdravé nielen fyzicky, ale aj psychicky. Na tento účel by sa mala v dome udržiavať atmosféra tepla, lásky a pohody. K dosiahnutiu dôverného vzťahu s dieťaťom pomôžu správne slová. Naučme sa spolu, čo treba deťom hovoriť každý deň a aké slová by sa deťom nemali hovoriť.
5 viet, ktoré by ste mali povedať svojmu dieťaťu
Vety, ktoré treba povedať deťom, sú vlastne elementárne. Ale žiaľ, mnohí dospelí jednoducho zabudnú povedať ich svojmu dieťaťu kvôli únave po práci, neustálej zaneprázdnenosti a iným veciam. Nájdite si čas a porozprávajte sa s dieťaťom o tom, aký malo deň, pochváľte ho za jeho úspechy a poďakujte mu za pomoc. To určite pomôže, aby sa malý človek cítil sebaisto a milovaný.
- Mám ťa rád – pre mnohých dospelých táto fráza už nič neznamená, pretože je banálna a otrepaná, ale nie pre dieťa. Neváhajte mu povedať o svojich pocitoch.
- Ty to dokážeš – toto je niečo, čo by sa malo deťom hovoriť vždy a takmer každý deň. Veď každý deň deti robia niečo nové pre seba a potrebujú vašu podporu.
- Verím v teba, verím ti – táto veta dodáva silu a sebadôveru nielen deťom, ale aj dospelým.
- Ďakujem ti za pomoc – po vykonaní práce je dôležité, aby dieťa cítilo, že si jeho snahu niekto všimol. Pochváľte ho a poďakujte mu za jeho snahu, aj keď ide o maličkosť.
- Som na teba hrdý – táto veta dodáva dieťaťu dôveru vo vlastné schopnosti a buduje jeho sebavedomie.
Aké slová deťom nehovoriť
„Pozri, ako sa toto dieťa dobre správa, a ty nie.“ Nepodceňujte konanie svojho dieťaťa ani ho neporovnávajte s inými deťmi. Vaše dieťa je jedinečné a nemalo by byť ako všetci ostatní.
„Tu som v tvojom veku.“ Ďalšia veta, ktorá v dieťati vyvoláva pocit menejcennosti oproti ostatným.
„Ty to nedokážeš, nechaj ma, nech to urobím sám.“ Táto veta vzbudzuje v dieťati nedôveru. Namiesto toho ponúknite dieťaťu pomoc.
Pamätajte, že ak je dieťa nepokojné, urazené alebo rozrušené zo svojho neúspechu, nedisciplinujte ho. Naopak, v takejto situácii je lepšie dieťa pochváliť a venovať pozornosť jeho úspechom.
Ako sa má dieťa správať k dieťaťu?
Aké láskavé slová povedať dieťaťu
Pri rozhovore s dieťaťom neváhajte používať zdrobneniny a láskavé tvary slov. Áno, vy ste veľký, vážny a dospelý človek, ale dieťa je malé a bezbranné. Je dôležité, aby cítilo vašu nehu.
Dovoľte svojim deťom, aby pri oslovovaní počuli takéto epitetá: zlatíčko, obľúbený, zlatý, diamant, miláčik, slniečko, krásna, ty si moje slniečko, moje dievčatko, moje dobré dievčatko atď.
Je tiež dôležité, aby ste pri rozhovore s dieťaťom používali pokojný a láskavý tón hlasu. Dieťa rozpozná nahnevaný a podráždený tón rodiča, ktorý sa nedá skryť za žiadne láskavé slová.